ERASMUS+ -ის ინსტიტუციური განვითარების პროექტის ,,უნივერსიტეტების როლი რეგიონის განვითარებაში“ შეხვედრა კაუნასში.
2022 წლის 14-16 მარტს ვიტაუტას მაგნუს უნივერსიტეტმა (კაუნასი, ლიტვა), როგორც ევროკავშირის ERASMUS+ -ის ინსტიტუციური განვითარების პროექტის ,,უნივერსიტეტების როლი რეგიონის განვითარებაში“ (ROLE OF UNIVERSITIES IN THE REGIONAL DEVELOPMENT – RURD) მონაწილე უნივერსიტეტებმა პროექტის შეხვედრას უმასპინძლა.
შეხვედრაზე რეგიონალური უნივერსიტეტების წამომადგენლებმა შეაჯამეს პროექტის განვლილი ეტაპის აქტივოვები, წარადგინეს შესაბამისი ანგარიშები, საბოლოო გადაწყვეტილელებები უნივერსიტეტების LLL კურსების შესახებ და დაგეგმეს სამომავლო აქტივობები.
პროექტის მიზანია ევროკავშირის პარტნიორებთან თანამშრომლობით საქართველოს რეგიონალური უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების როლის გაზრდა რეგიონების განვითარებაში, მათი მისიისა და სტრატეგიული განვითარების გეგმის მოდერნიზება, ასევე უნივერსიტეტებსა და ადგილობრივი ხელისუფლების ორგანოებს შორის თანამშრომლობის გაძლიერება თითოეული რეგიონის სპეციფიკის გათვალისწინებით.
პროექტში ჩართული არიან საქართველოს რეგიონალური უნივერსიტეტები და 4 ევროპელი პარტნიორი ესპანეთიდან, ავსტრიიდან, ჩეხეთიდან და ლიეტუვადან. პროექტში ასევე ჩართულია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი.

RURD Project Management Meeting in Kaunas
Vytautas Magnus University (VMU, Kaunas, Lithuania) one of the participants of the Erasmus+ CBHE Project ROLE OF UNIVERSITIES IN THE REGIONAL DEVELOPMENT” (RURD), hosted the meeting on March 13-16, 2022. At the meeting representatives of Regional Universities overviewed the ongoing phase of the Project, presented reports on the decisions made regarding update of university Strategic Plan, on the training process, LLL courses, discussed ongoing and future activities.
The aim of the project is based on European experience to improve the role of regional HEI in the development of a region, to modernize Mission and Strategic Development Plan of regional Universities, increase cooperation between universities and local authorities to increase their capacity and enhance specification of each region.
Regional Universities of Georgia and four European partners from Spain, Austria, Czech Republic and Lietuva are participants of the Project. Ministry of Education and Science of Georgia and National Center for Educational Quality Enhancement are also involved in the RURD Project.